Tlačíte dokumenty jeden za druhým, ale s výberom typu písma si nerobíte veľké starosti? Ak chcete, aby bol text čitateľný a šetril čitateľovo oko, mali by ste premýšľať nielen nad výberom fontu, ale aj rozložením na stránke.

Medzery, šírka riadku aj veľkosť písma majú na čitateľnosť zásadný vplyv. Vhodnou voľbou fontu ušetríte, pretože vaša tlačiareň spotrebuje menej farby.

Vyberáme písmo pre tlač: pätkové, alebo bezpätkové?

Typy fontov najčastejšie zaraďujeme na pätkové a bezpätkové. Pätkové písma majú tzv. Pätky čiže serif, čo sú detaily, ktoré rozširujú ukončenie písmena. Najznámejším zástupcom je font Times New Roman. Bezpätkové fonty žiadne rozšírenie nemajú, sú jednoduchšie a technickejšie. Pätky by ste márne hľadali napríklad u známeho fontu Arial.


Dobre vybraný font zlepší čitateľnosť dokumentu a ušetrí vám aj farbu v tlačiarni.

Tlačené dokumenty skôr s pätkou

Väčšina typografa sa zhoduje na tom, že dokumenty určené na tlač by mali byť vytlačené prevažne písmom pätkovým, hoci nejde o dogmu. Má sa za to, že serify pri čítaní na papieri uľahčujú orientáciu v texte a fungujú ako záchytné body pre oko.

Moderné atramentové aj laserové tlačiarne naviac vynikajú dostatočne vysokým rozlíšením pri tlači, takže pätkové písmo krásne vynikne vrátane miniatúrnych detailov. Precíznosť výstupu ale ovplyvňuje viacero faktorov - nastavenie tlače, typ tlačiarne i kvalita použitého originálneho alebo alternatívneho tonera.

Aj v tlači má bezpätkové písmo svoje uplatnenie. Hodí sa pre nadpisy, podnadpisy, názvy kapitol alebo pätičky stránok.

Výber písma má vplyv na spotrebu farby

Než si vyberiete z pestrej ponuky fontov, položte si jednoduchú otázku: „Je pre mňa dôležitejšia čitateľnosť, alebo úspora farby, eventuálne papiera?“. Medzi dobre čitateľné a súčasne úsporné fonty patrí napríklad obľúbený Times New Roman, ďalej Century Gothic alebo bezpätkové Verdana.

Podľa výskumov holandskej firmy Printer.com ušetríte až 30% atramentu, ak nahradíte Arial za Century Gothic. Za najúspornejší typ písma sa považuje Garamond, ktorý však veľa ľudí považuje za ťažko čitateľný. Jeho používanie pre štandardné dlhšie dokumenty preto skôr neodporúčame. Na druhú stranu je stále lepší, než používať všetkými nenávidený Comic Sans.

Pozor na veľkosť písma a správne rozloženie

Ak je pre vás na prvom mieste čitateľnosť textu, nepodceňujte nastavenie vhodnej veľkosti a riadkovanie. Pre klasické dokumenty nepoužívajte menšie fonty ako 12pt s výnimkou poznámkového aparátu či hlavičiek a pätičiek. Aj keď si moderné laserové aj atramentové tlačiarne s menšou veľkosťou hravo poradia, oči sa skôr unavia.

To isté platí pri voľbe riadkovania. Pre niekoho môže byť riadkovanie 1,5 vzhľadom k vyššej spotrebe papiera zbytočným prepychom, pri písaní vedeckých alebo diplomových prác je v podstate povinnosťou.

Konkrétny typ písma a nastavenie veľkosti aj riadkovanie prispôsobte typu dokumentu a jeho účelu. Veríme, že vám uvedené tipy pomôžu na ceste za ekonomickým a súčasne dobre čitateľným textom.

Chcete viac ušetriť za tlač? Skúste TOREX!

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

0,0 Priemerné hodnotenie 0,0 od 0 zákazníkov
Ohodnotiť: